Divadlo žije!

mikve

Několik aktuálních tipů na izraelské divadelní hry uváděné v Praze: Mikve ve Stavovském divadle, Happy End v Divadle Rokoko a Milenec v MeetFactory. Zaujaly mě všechny, srdci blízké mi však nejvíc jsou představení Happy End a Milenec.  

 

 

 

 

 

♣  MIKVE

Hadar Galron

Stavovské divadlo, Národní divadlo, Praha

„Mikve – prostor rituální lázně, v níž se věřící židovské ženy pravidelně očišťují – se ve hře současné izraelské dramatičky Hadar Galron stává místem střetu různých přístupů k víře i k životu. Do ortodoxní komunity přichází Šira, nová lázeňská, před níž se pozvolna rozkrývají osudy místních žen – dramata, o nichž všichni vědí, ale nikdo o nich nemluví. Ve své snaze pomoci naráží empatická, ale přitom razantní Šira na bariéru náboženských pravidel i lidských předsudků. Ženská komunita, stmelená léta kolem lázeňské Šošany, Širu nejprve odmítá, brání se novému pohledu i nabízeným řešením, aby se posléze v dramatickém závěru ženy pokusily vzepřít svazujícím pravidlům svého společenství.
Na pozadí tradičního židovského rituálu otevírá tato současná hra téma postavení žen ve společnosti, vztahu ortodoxní komunity k běžnému životu, především ale nabízí vynikající herecké příležitosti prostřednictvím psychologicky bohatých postav a jejich dramatických osudů.“

Hrají: Iva Janžurová, Vanda Hybnerová, Taťjana Medvecká a další.

Termíny představení: http://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/5322

 

mikve1

 

 

 

 

 

 

 

♣ HAPPY END

Anat Gov

Divadlo Rokoko, Praha 

„Anat Gov patřila k předním izraelským dramatikům posledních let. Její původní profesí bylo herectví, ale poměrně záhy se začala věnovat psaní. Jako scenáristka připravovala několik zábavných pořadů v izraelské televizi a v devadesátých letech se prosadila také jako autorka divadelních komedií. Její hry jako Největší přáteléManželství nebo Lysistráta 2000 získaly v Izraeli řadu ocenění a měly velký divácký ohlas. Komedie Ó, můj bože se pak úspěšně uváděla v Evropě i v Americe.
Hru Happy End začala psát poté, co u ní lékaři objevili rakovinu. Rozhodla se o své chorobě hovořit naprosto otevřeně a tato tragikomedie je toho důkazem. I když se dotýká natolik závažných věcí, jakými jsou nemoc a smrt, nechybí jí humor a nadhled. Tímhle neotřelým přístupem si získala srdce mnoha diváků a současně podpořila prevenci v boji proti této záludné chorobě. Anat Gov přežila s rakovinou čtyři roky, během kterých, jak sama řekla v jednom z posledních rozhovorů, bylo víc dobrých než špatných dní. Přestože jí nakonec v roce 2012 podlehla, poselství, které divákům zanechala, totiž: Nikdy neztrácejte naději a berte si z života to nejlepší, je stále živé.
Tuto neotřelou komedii nastudoval režisér Arnošt Goldflam.“

Hrají: Dana Batulková, Jiří Hána a další.

Termíny představení: http://www.mestskadivadlaprazska.cz/inscenace/163/happy-end/

 

mikve2

 

 

 

 

 

 

 

 

♣ MILENEC

podle stejnojmenné knižní předlohy Avrahama B. Jehošuy

MeetFactory, Praha

„Děj se odehrává se v Haifě v roce 1974, těsně po skončení Jom-kipurské války, která začala šokujícím útokem Egypta a Sýrie na Izrael, který – ač z války nakonec vyšel vítězně – utrpěl obrovské ztráty, 2838 padlých a 8800 zraněných.
Hlavní hrdina Adam hledá milence své ženy, který byl odvelen do války, ale nevrátil nevrátil se a nikdo o něm nemá zprávy. Pátrání po něm se stává zároveň hledáním vlastní identity, svého místa na světě i cesty ze samoty. Příběh neobyčejné lásky, která se vymyká všem pravidlům a normám, která je nelaskavá a nepohodlná podobně jako izraelský poválečný stav společnosti, avšak pro kterou přesto postavám stojí za to žít.
Inscenace je divadelním debutem filmového režiséra Radima Špačka.“  

Hrají: Robert Nebřenský, Jitka Prosperi, Anita Krausová a další.

Termíny představení: http://www.meetfactory.cz/cs/program/detail/milenec-1