Izraelské fotografické léto v Praze

180520072312022

S lehkou nadsázkou lze říct, že pražské fotografické výstavy okupovali v létě Izraelci. A že je teď izraelských turistů v Praze skutečně mnoho, každý den slyším na ulicích hebrejštinu a někdy je potkávám dokonce na výstavách. Třeba právě na těch, kde své snímky představují přední izraelští fotografové: David Rubinger a Felix Lupa.

Na Staroměstské radnici vystavoval v červenci David Rubinger, který patří k ikonám izraelské dokumentární fotografie. Mimo jiné pracoval také jako fotoreportér pro prestižní americké časopisy Life a Time a tento rok oslavil již své 90. narozeniny. Na jeho pražské retrospektivě, příznačně nazvané Izrael mým objektivem, nechyběl ani slavný snímek parašutistů, kteří s nepředstíraným úžasem a dojemnou hrdostí stojí před znovudobytou Zdí nářků během Šestidenní války v roce 1967.

Druhý izraelský fotograf, který v létě představil svou tvorbu českému publiku, je Felix Lupa. Narodil se v roce 1972 na Ukrajině a s rodiči emigroval do Izraele ve svých šesti letech. K médiu fotografie se dostal už ve velmi raném věku díky svému otci, který byl amatérským fotografem a doma vyvolával fotky. Po absolutoriu na fotografické škole pak chvíli vyučoval a pracoval jako módní fotograf. Dnes přispívá především svými dokumentárními a reportážními fotografiemi do největších izraelských deníků a časopisů, dál působí také jako lektor fotografie.

Na tvorbě Felixe Lupy je zajímavé, že v ní nenaleznete žádné snímky ortodoxních Židů, ani Zdi nářků, natož romantické západy slunce nad Jeruzalémem. Lupa totiž nepaběrkuje ani jinak neznásilňuje izraelské národní klišé a stereotypy, naopak si jde svou vlastní cestou. Nejvíce ho přitahuje fotografie ulice se všemi každodenními nahodilostmi a bizarnostmi. Nikam nespěchá, rád si na správný moment počká několik hodin či dokonce dnů. Díky tomu vytváří skutečně ojedinělé snímky telavivské ulice, které jsou často plné vtipu, ironie či skrytých jinotajů. Nikdy však nenudí. I na rádoby obyčejném záběru z pláže najdete vždy nějaký fígl nebo zakuklený vtípek, prostě něco, co vás jako diváka překvapí a v lepším případě dokonce i pobaví.

V pražské galerii Leica Felix Lupa nevystavuje pouze neotřele vtipné fotografie z Tel Avivu, nýbrž také sociálně laděný soubor nazvaný Obyvatelé kouzelného auta. Na téměř třiceti černobílých snímcích zachytil skoro rok života dvou postarších ruských imigrantů, kteří bez peněz a dokladů našli útočiště ve ztrouchnivělém mikrobusu odstaveném poblíž jednoho telavivského tržiště.

Fotografický cyklus líčí jejich život bez příkras, ukazuje smutnou realitu nezasloužené bídy a trpkého stáří. Po Lupově intervenci se však život obou staříků změní: nejprve najde lékařku, která bezplatně operuje jednomu z nich oči a navrátí mu tak zrak. Druhému zase pomůže zařídit peníze a hlavně potřebné dokumenty, aby se mohl navrátit zpět do Ruska, což je jeho velký sen. Fotografický cyklus tak končí v závěru úchvatným happy endem. Lupa v něm prokázal velkou dávku sociální angažovanosti.

Sociálně laděné snímky nalezneme také v souboru Lupových fotografií z Jižního Súdánu a Kuby, které jsou v Praze taktéž vystavené. Reportážní záběry zde střídají portréty místních obyvatel. V cyklu fotografií z Kuby pak překvapí především obdivuhodná práce s barevnou kompozicí. Felix Lupa v galerii Leica jedinečně předvedl, proč je řazen mezi přední současné izraelské fotografy.

Článek Evy Janáčové byl publikován v Literárních novinách č. 8, které vyšly 7. srpna 2014.

Ukázka fotografií z výstavy, která je otevřena do 7. září.

Cuba-Cienfuegos-Tę-Felix-LupaCuba-Havana-Tę-Felix-Lupa-2013 c2

South-Sudan-Tę-Felix-Lupa-2011South-SudanTę-Felix-Lupa-2011 c2

Dwellers-Of-The-Magic-Car-Tel-Aviv-Tę-Felix-Lupa-2008 c2Dwellers-Of-The-Magic-Car-Tel-Aviv-Tę-Felix-Lupa-2008 c3

Street-Photography-Tel-Aviv-Tę-Felix-Lupa-2007Street-Photography-Tel-AvivTę-Felix-Lupa-2007