Výměna peněz

Výměna peněz

Oficiální měnou Izraele a Palestinských území je nový izraelský šekel, zkráceně šekel, který má z angličtiny zkratku NIS a označuje se tímto speciálním symbolem ₪.

Jeden šekel činí v tuto chvíli přibližně 5,50 Kč. Vůči americkému dolaru se převodový kurz pohybuje mezi 3,5–3,8, což znamená, že za 1 USD obdržíte cca 3,5 až 3,8 NIS.

Protože šekel není konvertibilní měna, není možné ho volně měnit v českých bankách. V Praze se dá však pořídit na Starém městě ve směnárnách v okolí Karlovy ulice – kurz je zde však méně výhodný než v Izraeli (cca 6 Kč/NIS). Dále se dá předem zajistit hlavně u arabských směnárníků ve větších městech po celé České republice.

Po příletu do Izraele na Ben Gurionovo letiště v Tel Avivu nedoporučujeme v místních směnárnách měnit peníze, poněvadž ztráta oproti klasické směnárně činí až 1/5 hodnoty měny. Peníze proto doporučujeme měnit až první či až druhý den zájezdu ve směnárnách v Tel Avivu (zde přijímají místy i české koruny), Jeruzalémě nebo Betlémě. Často zde však existují dvojí kurzy: jeden výhodnější pro částku výměny nad 100 USD a druhý, méně výhodný pro nižší sumy. Předem se proto u směnárníka vždy informujte, jaký je aktuální kurz pro částku, kterou si přejete vyměnit.

Doporučujeme měnit především americké dolary – Izrael i Palestina jsou dolarové země. Kurz eura ani dalších měn není zde moc výhodný. Na výměnu bohatě postačí 20 USD/osoba/zájezd, protože ve většině turistických kavárnách, restauracích a obchodech se suvenýry preferují americké dolary před šekely.

Existuje také možnost si peníze (americké dolary či šekely) vybrat přímo v bankovním automatu na území Izraele či Palestiny. Poplatek za výběr je dán sazebníkem Vaší české banky (např. 50 Kč/výběr). Pozor však na bankomaty u místních směnárníků, kteří si účtují navíc extra poplatek ve výši 1,5 až 3 procenta z vybrané částky.

V Izraeli se používají také desetníky – arogot. V oběhu jsou v tuto chvíli mince v hodnotě 5, 10 a 50 arogot (1/2 šekelu). Nezaměňujete je však se šekely: jejich hodnota je mnohonásobně nižší. V praxi se s arogot – desetníky setkáte pouze ve směnárnách či velkých supermarketech, v běžných obchodech a restauracích se vše zaokrouhluje automaticky směrem nahoru a ceny jsou uváděné v celých šekelech.

Izraelské bankovky:

20_NIS_Bill_Obverse_&_Reverse
50_NIS_Bill_Obverse_&_Reverse
100_NIS_Bill_Obverse_&_Reverse
200_NIS_Bill_Obverse_&_Reverse